Sv. Duh na Ostrem vrhu

OTROCI DIŠIJO (Nina Jelen)

Poleti otroci po soncu dišijo,
bosih nog se po svetu podijo.
Jejo maline, se z vodo škropijo,
zvečer pa pod zvezdnim nebom zaspijo.

Jeseni otroci po jabčkih dišijo,
v rahlem vetriču jim lica žarijo.
V pisanih škornjih po lužah tacajo,
se v blatnih potičkah in z žarki igrajo.

Pozimi otroci po snegu dišijo,
male snežinke z jezikom lovijo.
Gradijo gradove in bijejo bitke,
pod toplo odejo si grejejo ritke.

Spomladi otroci po rožah dišijo,
v travi ležijo, metulje lovijo.
Poslušajo pesmi, jim pojejo ptice,
mamam pa dajo poljub tja na lice.

V vseh letnih časih otroci dišijo
po smehu in sreči in čokoladi,
a najbolj otroci dišijo po tem,
kako iz srca znajo imeti te radi.

Naša podružnična šola je od centralne šole Selnica ob Dravi oddaljena 16 kilometrov. Leži v hribovitem kraju Sv. Duh na Ostrem Vrhu na nadmorski višini 907 m. Kraj meji na Republiko Avstrijo in šteje danes okrog 400 prebivalcev. Prav zaradi obmejne lege in majhnega števila prebivalcev je pomembno, da je v kraju šola, ki diha s prebivalci,  je center kulturnega dogajanja in vpliva na številna področja življenja v kraju.  Dokler je v kraju šola in so v njej otroci, kraj živi. Majhni oddelčni in šolski kolektivi dajejo občutek domačnosti, zaupanja, varnosti in prijateljstva med mlajšimi in starejšimi učenci.

V tem šolskem letu na naši podružnici obiskuje pouk 15 otrok od 1. do 5. razreda. Poučujemo jih štiri učiteljice v dveh kombiniranih oddelkih. Po pouku so učenci združeni v oddelku podaljšanega bivanja.

Vključeni smo v projekte NA–MA POTI, Mreža gozdnih vrtcev in šol ter Unesco. Učenci so pred poukom vključeni s v razširjen program RaP in različne interesne dejavnosti. Mednarodno sodelujemo z VS Lučane iz sosednje Avstrije.

Bralno kulturo krepimo s projektoma Naša mala knjižnica in Knjigoljub ter z različnimi bralnimi značkami in bralno nočjo.

V naših prostorih je tudi vrtec, v katerega je letos vpisanih 12 malčkov.