6. svetovni mladinski UNESCO simpozij

Od 26. 3. do 30. 3. je v Grčiji potekal 6. svetovni mladinski UNESCO simpozij o kulturni dediščini (6th World Cultural Heritage Youth Symposium 2025), ki sva se ga udeležili z učenko Zalo Pečonik iz 8. razreda.
Poleg mladih udeležencev vsega sveta (Andora, Danska, Hrvaška, Finska, Kanada, Kitajska, Turčija, Šrilanka, Ciper, Grčija, Sveti Martin na Karibih, Nepal) je Zala v brezhibni angleščini ponosno in slikovito predstavila UNESCO kulturno dediščino Slovenije, še posebej domačega kraja. Poslušalci so bili navdušeni nad njeno predstavitvijo, predvsem nad selniškim pležuhom, slovensko glasbo in čebelarstvom, ki ga izvajamo na šoli.
Po zelo prijaznem in slavnostnem sprejemu s predstavitvijo držav sva si v času bivanja v Atenah in mestu Loutraki ogledali nekatere kulturne znamenitosti svetovnega pomena, sodelovali v različnih delavnicah in spoznali čudovite ljudi. Spletla so se nova poznanstva in verjameva, da v prihodnje tudi nova sodelovanja.
Navdušila so naju predavanja strokovnjakov o kulturni dediščini, predvsem »nepoznane zgodbe« iz Sirije in fotografsko predavanje oz. predstavitev kulturne dediščine vsega sveta.
Zaključna prireditev je bila v rokah predstavnikov Turčije, ki so nas z glasbo in plesom popeljali v čudoviti svet turške kulturne dediščine.
Izredno veseli in še zmeraj polni vtisov zaradi nepozabnega doživetja se zahvaljujeva nacionalni koordinatorici UNESCO ASPnet mreže šol Slovenije gospe Mojci Rutar in njeni ožji ekipi za dano priložnost, vodstvu šole za vso podporo, učencu Žanu Feliču, ki je poskrbel za glasbeno spremljavo najine predstavitve, vsem, ki so kakorkoli pomagali pri nastajanju predstavitve, ter Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije in Društvu za ohranjanje ljudskega izročila Country club Selnica ob Dravi, ki sta priskrbela promocijsko gradivo za udeležence simpozija. Bili so navdušeni.
Mentorica Urška Breznik

Orodna vrstica za dostopnost