Prehrana otrok je naložba v zdravje ne samo otroka temveč tudi njegove družine in posledično lokalne skupnosti. Zavedamo se, da je prehrana otrok v rokah odraslih, zato se jo trudimo po najboljših močeh približati smernicam uravnotežene prehrane. V šolski kuhinji v okviru danih možnosti dnevno pripravljamo zajtrk, dopoldansko in popoldansko malico ter kosilo. V skladu z učnimi načrti posameznih predmetov ter z različnimi drugimi projekti, ki jih izvajamo na šoli skozi šolsko leto, približamo zdrav način prehranjevanja ter pridelavo in predelavo živil učencem tudi na drugačen, bolj zanimiv način.
- Sodelovali bomo v evropskem projektu Šolska shema, ki ga financira Evropska skupnost, in izvajali z njim povezane dejavnosti. Otrokom s pomočjo šolske sheme enkrat ali dvakrat tedensko ponudimo dodaten obrok sadja in zelenjave ter mleka ali mlečnih izdelkov.
- Tretji petek v mesecu novembru (15. 11. 2024) bomo sodelovali v projektu Tradicionalni slovenski zajtrk oz. Dan slovenske hrane. Zajtrk v tem dnevu bo sestavljen iz domačih tradicionalnih jedi, kot so črni kruh, mleko, med in jabolko. Vsa živila bodo slovenske pridelave iz najbližje okolice. V letu 2024 je sloga dogodka “Zajtrk z žiti, super dan!” zato bomo vse aktivnosti povezali s pridelavo in predelavo žit.
- Vsak tretji petek v mesecu bomo imeli tradicionalen slovenski dan. Za vse obroke (dopoldansko in popoldansko malico ter kosilo) bomo ponudili učencem tradicionalne slovenske jedi.
- Enkrat na teden otrokom pripravimo brezmesni dan.
- Pri obrokih izbiramo pusto, manj mastno meso in mesne izdelke.
- Pri pripravi hrane se bomo trudili slediti smernicam uravnoteženega prehranjevanja, še naprej bomo zmanjševali količine sladkorja in sol.
- Pri prehrani ne ponujamo sladkanih pijač ali pijač z dodanim sladkorjem ali industrijsko visoko procesiranih živil.
- V šolski kuhinji bomo pripravljali domače sladice in se tako izognili prekomerni količini sladkorja ter odpadne embalaže.
- Povečevali bomo količino zelenjave pri malicah otrok in pri kosilu.
- Redno in skrbno bomo pripravljali dietne obroke za otroke z zdravstvenimi težavami.
- Otroke bomo spodbujali k primernemu uživanju hrane, presoji, koliko hrane zaužijejo, in tako skušali zmanjšati količino odpadne hrane.
- Učenci bodo jedli pri malicah naš, šolski med. Med bomo uporabili pri pripravi raznih sladic, ki jih bomo ponudili tudi gostom na šoli ob različnih priložnostih.
- Pri urah gospodinjstva bomo osveščali učence o pomenu petih obrokov hrane na dan, predvsem zajtrka, dopoldanske malice in kosila ter zdrave, domače prehrane in zdravega načina priprave hrane (kuhamo tudi v konvekcijski pečici).
- Sodelovali bomo na občinski prireditvi Praznik jabolk, kjer učenci vedno znova spoznavajo pomen reka »Eno jabolko na dan odžene zdravnika stran«.
- Obiskali bomo bližnje kmetije ter predelovalce in pridelovalce sadja in zelenjave, prav tako tudi pridelovalce ostalih živil.
- Odzvali se bomo na razpise različnih natečajev z vsebino zdrave prehrane in ob ustvarjanju spodbujali otroke k razmišljanju in udejanjanju le-te.
- Organizatorka prehrane bo v času razrednih ur ozaveščala učence o pomenu zdravega načina prehranjevanja ter pomena izbire živil za otrokovo zdravje in učni uspeh.
O zdravi prehrani otrok bomo ozaveščali tudi starše na roditeljskih sestankih, z različnimi zloženkami, preko šolske spletne strani in preko otrok. Ob koncu šolskega leta bomo o zadovoljstvu s šolsko prehrano povprašali učence in starše z anketnim vprašalnikom o šolski prehrani in predstavili analizo.